A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) 2025. április 16-án együttműködési megállapodást írt alá annak érdekében, hogy összehangolt módon járuljanak hozzá a hazai vállalatok versenyképességéhez, ezen keresztül pedig a magyar gazdaság erősítéséhez.
“A két szervezet más-más funkciót lát el a gazdaságpolitikai ökoszisztémában, de végső céljaik közösek: legyen erős, fenntarthatóan működő a magyar gazdaság, prosperáló vállalatokkal, és jól működő szakmai érdekérvényesítéssel” – magyarázta Nagy Elek, az MKIK elnöke. Az országos kamara kiemelt szerepet tölt be a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelésében, az innováció előmozdításában és a gazdasági érdekérvényesítésben.
Az MGYOSZ ezzel szemben kifejezetten a munkaadói oldal érdekképviseletét látja el, különös tekintettel a közepes és nagyvállalatokra, illetve számos szakmai ágazat egészére. Az MGYOSZ a nemzetközi színtéren is aktív: a BusinessEurope tagság révén európai uniós döntéshozatali folyamatokban is jelen van, tagjai között a legnagyobb ágazati munkaadói szervezeteken túl multinacionális cégek éppúgy megtalálhatók, mint meghatározó hazai nagy- és középvállalatok.
A most megkötött együttműködés célja, hogy a két szervezet közösen, egymás szakmai kompetenciáit elismerve és kiegészítve lépjen fel olyan területeken, ahol a gazdaság szereplőinek széles körét érintő kérdésekben van szükség szakmai egyeztetésre és állásfoglalásra. Az MKIK által ellátott közfeladatokhoz az MGYOSZ szakmai véleményével, háttértudásával és nemzetközi kapcsolatrendszerével járul hozzá, legyen szó akár a szakképzés átalakításáról, a vállalkozói környezet fejlesztéséről vagy a versenyképességet érintő stratégiai kérdésekről.
Az együttműködés elindításaként a felek két, a hazai gazdaság hosszú távú fejlődéséhez kiemelten fontos témában döntöttek közös munkacsoport létrehozásáról. Az egyik a vállalati hatékonyság javítását, ezen belül első lépésként annak folyamatos mérését célozza. A másik munkacsoport feladata olyan akciótervek kidolgozása lesz, amely a magyar cégek nemzetközi gazdasági kapcsolatokba való nagyobb integráltságát segítik elő.
“A megállapodás aláírásával az MKIK és az MGYOSZ megerősíti: a magyar gazdaság teljesítménye azon is múlik, hogy a különböző szervezetek nem konkurensként, hanem partnerekként működnek együtt. Szükség van az intézményesített együttműködésre, a szakmai szinergiák kihasználására, ami nemcsak a vállalkozásokat, hanem a gazdaság egészét is szolgálja” – fejtette ki Lakatos Péter, az MGYOSZ elnöke. – "Ez különösen időszerű a jelenlegi globális gazdasági kihívások és versenyképessségi nyomás közepette, amelyek összehangolt fellépést igényelnek.”