AA

A gazdaság etikája - konferencia

2025. április 16.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és annak Etikai Bizottsága sikeres konferenciát szervezett A gazdaság etikája címmel a Komárom-Esztergom Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával (KEMKIK) együtt, a kamara esztergomi irodájában 2025. április 3-án. Dr. Horváth György az MKIK Etikai Bizottságának elnöke megnyitóbeszédében kiemelte a Nagy Elek elnök úr által meghirdetett „Kamarai reneszánsz” program jelentőségét és annak fontosságát, hogy a vállalkozások újra megtalálják a kamarát. Ez megalapozza azt, hogy újra kell gondolni a gazdasági etika-kamarai etika kérdéskörét, határait, jogszabályi beágyazottságát, koncepcióját.

A KEMKIK elnöke dr. Szerencsés László köszöntőjében bemutatta a vármegye gazdasági helyzetét, eredményeit, hangsúlyozta, hogy a vármegye több mint 48.000 működő vállalkozása GDP-arányosan országosan a második-harmadik helyre juttatta a vármegyét. Elmondta, hogy a vállalkozások működése és eredményessége tekintetében a tisztességes piaci magatartás előmozdítása igen fontos tényező.

Ezt követően Erős Gábor országgyűlési képviselő, majd Stendl Balázs alpolgármester is köszöntötte a résztvevőket.

Első előadóként Dr. Birher Nándor Máté, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának dékánja tartotta meg „Hogyan adjunk többet, mint amennyit elveszünk? - Etika az üzleti életben” című előadását, melyben az etika – jog – erkölcs egymáshoz való viszonyát vizsgálta. Előadásában rögzítette, hogy a vállalkozás azért érték, mert értéket képes teremteni. Előadásában elmondta, hogy az etika kérdésköre egyre jobban fókuszba kerül. Vázolta az etika értelmezésének, kereteinek, illetve alapvetéseinek átalakítási lehetőségeit.

„Big Biznis Here" - üzleti etika a XXI. században címmel tartott előadást Dr. Botos Máté, a   Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Politológia Tanszékének tanszékvezetője. Előadásában olyan kérdéseket boncolgatott, mint a rövid távú haszonmaximalizálás és a hosszú távú befektetés problémaköre, az etikai önkorlátozás és versenyképesség viszonya, a dologi és emberi tényezők figyelembevétele, az immorális haszonra épülő rendszerek fenntarthatósága, valamint az erkölcsös és sikeres gazdasági tevékenység problémája.

A   tisztességtelen piaci magatartások és kereskedelmi gyakorlatokról tartott előadást dr. Szalatkay Judit, a Gazdasági Versenyhivatal Jogi Irodájának vizsgálója, aki kitért a verseny innovációt és fejlődést ösztönző szerepére, a hivatal szervezetére, feladataira, eljárására. Példákon keresztül, mutatta be a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról, valamint a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvények érvényre juttatását.

„A vállalkozások etikai hozzáállása a fogyasztóvédelmi szabályok betartásához” című előadásában dr. Suhajda Zsuzsanna, Relevancia Tanácsadó Kft. ügyvezetője bemutatta a fogyasztóvédelmi szabályozás irányait, ezek megváltozását, a vállalkozások életére gyakorolt hatását, kiemelte, hogy több jogi szabályozás tartalmaz fogyasztóvédelmi szabályokat, amelyek között átfedések vannak és maguk a jogszabályok operálnak olyan fogalmakkal, amelynek meghatározása etikai tartalmat is magában foglal.

A konferencia második felében az előadók és további partnerek – dr. Birher Nándor Máté, dr. Botos Máté, dr. Szalatkay Judit, dr. Suhajda Zsuzsanna, dr. Kozák Tamás, dr. Fazekas Ildikó, Osadcow Gergely, dr. Horváth György – panelbeszélgetés keretében fejtették ki saját álláspontjukat a gazdaság-etika kérdésében. Az egyes szakterület kiváló szakemberei a meglévő szabályozások átfedéseit hangsúlyozták és rámutattak a szabályozatlan területekre és az összehangolás szükségességére.

 

Kapcsolódó tartalmak

Tudjon meg többet.
Hírek a külkereskedelem szempontjából fontosabb országok aktuális gazdasági helyzetéről, az országokat érintő legfontosabb intézkedésekről.
X public.szechenyi.title