Ugrás a tartalomhoz

A gazdaság etikája - szakmai konferencia

2025. május 07.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és annak Etikai Bizottsága sikeres konferenciát szervezett A gazdaság etikája címmel a Komárom-Esztergom Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával (KEMKIK) együtt, a kamara esztergomi irodájában 2025. április 3-án. Dr. Horváth György az MKIK Etikai Bizottságának elnöke megnyitóbeszédében kiemelte Nagy Elek elnök úr által meghirdetett „Kamarai reneszánsz” program jelentőségét és annak fontosságát, hogy a vállalkozások újra megtalálják a kamarát. Ez megalapozza azt, hogy újra kell gondolni a gazdasági etika-kamarai etika kérdéskörét, határait, jogszabályi beágyazottságát, koncepcióját.

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara

A KEMKIK elnöke dr. Szerencsés László köszöntőjében bemutatta a vármegye gazdasági helyzetét, eredményeit, hangsúlyozta, hogy a vármegye több mint 48.000 működő vállalkozása GDP-arányosan országosan a második-harmadik helyre juttatta a vármegyét. Elmondta, hogy a vállalkozások működése és eredményessége tekintetében a tisztességes piaci magatartás előmozdítása igen fontos tényező.

Ezt követően Erős Gábor országgyűlési képviselő, majd Stendl Balázs alpolgármester is köszöntötte a résztvevőket.

Első előadóként Dr. Birher Nándor Máté, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának dékánja tartotta meg „Hogyan adjunk többet, mint amennyit elveszünk? - Etika az üzleti életben” című előadását, melyben az etika – jog – erkölcs egymáshoz való viszonyát vizsgálta. Előadásában rögzítette, hogy a vállalkozás azért érték, mert értéket képes teremteni. Előadásában elmondta, hogy az etika kérdésköre egyre jobban fókuszba kerül. Vázolta az etika értelmezésének, kereteinek, illetve alapvetéseinek átalakítási lehetőségeit.

„Big Biznis Here" - üzleti etika a XXI. században címmel tartott előadást Dr. Botos Máté, a   Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Politológia Tanszékének tanszékvezetője. Előadásában olyan kérdéseket boncolgatott, mint a rövid távú haszonmaximalizálás és a hosszú távú befektetés problémaköre, az etikai önkorlátozás és versenyképesség viszonya, a dologi és emberi tényezők figyelembevétele, az immorális haszonra épülő rendszerek fenntarthatósága, valamint az erkölcsös és sikeres gazdasági tevékenység problémája.

A   tisztességtelen piaci magatartások és kereskedelmi gyakorlatokról tartott előadást dr. Szalatkay Judit, a Gazdasági Versenyhivatal Jogi Irodájának vizsgálója, aki kitért a verseny innovációt és fejlődést ösztönző szerepére, a hivatal szervezetére, feladataira, eljárására. Példákon keresztül, mutatta be a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról, valamint a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvények érvényre juttatását.

„A vállalkozások etikai hozzáállása a fogyasztóvédelmi szabályok betartásához” című előadásában dr. Suhajda Zsuzsanna, Relevancia Tanácsadó Kft. ügyvezetője bemutatta a fogyasztóvédelmi szabályozás irányait, ezek megváltozását, a vállalkozások életére gyakorolt hatását, kiemelte, hogy több jogi szabályozás tartalmaz fogyasztóvédelmi szabályokat, amelyek között átfedések vannak és maguk a jogszabályok operálnak olyan fogalmakkal, amelynek meghatározása etikai tartalmat is magában foglal.

A konferencia második felében az előadók és további partnerek – dr. Birher Nándor Máté, dr. Botos Máté, dr. Szalatkay Judit, dr. Suhajda Zsuzsanna, dr. Kozák Tamás, dr. Fazekas Ildikó, Osadcow Gergely, dr. Horváth György – panelbeszélgetés keretében fejtették ki saját álláspontjukat a gazdaság-etika kérdésében. Az egyes szakterület kiváló szakemberei a meglévő szabályozások átfedéseit hangsúlyozták és rámutattak a szabályozatlan területekre és az összehangolás szükségességére. 

Kapcsolódó tartalmak

Tudjon meg többet.
Az MKIK szervezésében lezajlott a Termelékenységi Konferencia a Bálnában, ahol kormányzati, kamarai, nagyvállalati és a kkv-szektor szereplői osztották meg gondolataikat a magyar gazdaság jövőjéről és kihívásairól.
A 17. csomag egy szélesebb körű uniós intézkedéscsomag része, amely emellett Oroszország hibrid tevékenységeire, az oroszországi emberi jogi jogsértésekre, valamint tömegoszlató anyagoknak az orosz erők által Ukrajnában történő használatára is irányul.
Széchenyi 2020