AA

Kötelező kivitelezői felelősségbiztosításról

A kötelező kivitelezői felelősségbiztosítás dokumentumainak feltöltése lépésről-lépésre

 

  1. Készítse elő ügyfélkapu / ügyfélkapu+ azonosítóját
  2. Készítse elő a biztosítótól kapott biztosítási ajánlatot, vagy árbevétel nyilatkozatot (pdf vagy jpg formátumban)
  3. Készítse elő biztosítási kötvényét (pdf vagy jpg formátumban)
  4. Készítse elő a biztosítótól igényelt fedezetigazolást (pdf vagy jpg formátumban)

Amennyiben a biztosítási kötvény egyben fedezetigazolás is, úgy mindkét dokumentum típushoz fel kell tölteni!

  1. Indítsa el a Kamarai Nyilvántartó Rendszert (kattintson ide)
  2. A megnyíló oldalon válassza az Építőipari kivitelezői bejelentkezés / regisztráció lehetőséget

Képernyőkép:

        

  1. Jelentkezzen be ügyfélkapu / ügyfélkapu+ azonosítójával

Képernyőkép:

        

  1. Adja meg a vállalkozás adószámát (felhívjuk figyelmét, hogy csak képviseletre jogosult járhat el)

Képernyőkép:

  1. Sikeres azonosítás után megkezdheti az ügyintézést

Képernyőkép:

  1. Válassza az adtok módosítása lehetőséget
 
 


     Képernyőkép:

 

  1. A felugró ablak elfogadása után megkezdheti a KKFB feltöltését

Képernyőkép:

 

  1. Adja meg árbevétel adatait és töltse fel a szükséges dokumentumot (publikus felületen nem jelenik meg)

Képernyőkép:

  1. Adja meg a kötvény és fedezetigazolás adatait és töltse fel a dokumentumokat (publikus felületen a biztosító neve, a kötvény száma és a fedezetigazolás jelenik meg)

Amennyiben a biztosítási kötvény egyben fedezetigazolás is, úgy mindkét dokumentum típushoz fel kell tölteni!

Képernyőkép:

  1. Ellenőrizze a feltöltést

Képernyőkép:

  1. Javítsa ki az esetleges hibákat

A statisztikai létszámra vonatkozó adatokat a szakképesítések fülön frissítheti.
Amennyiben a hiba az árbevétel és a fedezet közötti összefüggésben van, úgy törölje a sort és vigye fel a helyes adatokat!

  1. Véglegesítse a módosítást

Képernyőkép:

  1. Amennyiben a módosítás lefut az alábbi visszajelzést kapja

  1. Ezzel adatszolgáltatási kötelezettségének eleget tett, további teendője nincs.

 

Az e-mail formájában megküldött kötvényeket nem áll módunkban feldolgozni!
 

 

Információink szerint jelenleg az alábbi biztosítók - biztosan - rendelkeznek kivitelezői felelősségbiztosítási termékkel:

Alfa Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.

Allianz Hungária Zrt.

CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.

Colonnade Insurance S.A. Magyarországi Fióktelepe

Generali Biztosító Zrt.

Groupama Biztosító Zrt.

KÖBE Közép-európai Kölcsönös Biztosító Egyesület

K&H Biztosító Zrt.

Signal Iduna Biztosító Zrt.

Union Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.

Uniqa Biztosító Zrt.

 


A kivitelezői felelősségbiztosítási kötelezettség azon vállalkozásokat érinti, akik az alábbi tevékenységi körök valamelyikét végzik:

társas vállalkozások

TEÁOR'08 alapján:
41.20 - 43.99

TEÁOR'25 alapján:
41.00 - 43.99 (kivéve: 43.60)
 

egyéni vállalkozók

ÖVTJ'24 alapján:
412001 - 439918

ÖVTJ'25 alapján:
 410001 - 439906 (kivéve: 436001)


További részletek hamarosan...


Vonatkozó jogszabály:

A 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet értelmében a vállalkozó kivitelező az általa vállalt építőipari kivitelezési tevékenység körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. A felelősségbiztosítási szerződés a vállalkozó kivitelező javára – szerződőként – más személy is megkötheti, ebben az esetben a felelősségbiztosítási szerződés biztosítottjaként a vállalkozó kivitelezőt kell nevesíteni.

Kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással a vállalkozó kivitelezőnek 2025. január 15-től kell rendelkeznie, azzal, hogy 2025. január 15-e után is fenn kell tartani azt a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet 6/A. § (1) bekezdése szerinti felelősségbiztosítást, amely olyan építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozik, amelyre az e rendelet szerinti felelősségbiztosítás nem nyújt fedezetet.

 

A felelősségbiztosítás-kötési kötelezettség

a) kiterjed a határon átnyúló szolgáltatást végző, szabad szolgáltatás jogával rendelkező szolgáltatókra is,

b) nem terjed ki az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami beruházások biztosítására.

A felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania az építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozó szakmai előírások, szabályok és a kivitelezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott olyan – személyi sérüléses és dologi – károkra, valamint e károkkal összefüggésben bekövetkezett személyi sérüléses nem vagyoni sérelmekre tekintettel felmerülő sérelemdíjakra, mely károk megtérítéséért a vállalkozó kivitelező jogszabály szerint kártérítési felelősséggel tartozik, a sérelemdíjak tekintetében fizetési kötelezettséggel tartozik.

A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a biztosított vállalkozó kivitelezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, valamint az építőipari kivitelezői tevékenység és szolgáltatás teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő olyan károkra, amelyekért a biztosított vállalkozó kivitelezőt kártérítési felelősség terheli.

 

A felelősségbiztosításnak

a) 100 millió forintot nem meghaladó éves nettó jövedelemig biztosítási eseményenként legalább 20 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen legalább 40 millió forintig,

b) 100 millió forintot meghaladó, de 500 millió forintot meg nem haladó éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 50 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 100 millió forintig,

c) 500 millió forintot meghaladó, de 2 milliárd forintot meg nem haladó éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 100 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 200 millió forintig,

d) 2 milliárd forintot meghaladó, de 10 milliárd forintot meg nem haladó összegű éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 150 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 300 millió forintig,

e) 10 milliárd forint feletti éves nettó jövedelem esetén biztosítási eseményenként legalább 200 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 400 millió forintig

kell fedezetet biztosítania.

 

Az éves nettó jövedelem alatt a felelősségbiztosítás megkötését vagy a biztosítási évfordulót megelőző naptári év nettó jövedelmét kell érteni, amelyből le kell vonni az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami építési beruházással összefüggésben végzett építőipari kivitelezési tevékenységből származó nettó jövedelmét.

A vállalkozó kivitelező a biztosítási évfordulóval kezdeményezi a biztosítónál a felelősségbiztosítási szerződés módosítását, ha az előző évi éves nettó jövedelme alapján a biztosítási összeget emelni vagy csökkenteni kell.

A felelősségbiztosításnak a felelősségbiztosítási szerződés hatálya alatt okozott, a biztosító részére bejelentett, biztosítási eseménynek minősülő károkra kell fedezetet nyújtania.

 

X public.szechenyi.title