AA

Hortobágyi pásztorbot

Aranyfűrész Bt. (Szőke Péter)
Ostorkészítő népi iparművész
Szőke Péter 1999 óta készít ostorokat. Mestere a hortobágyi Szabó Gábor volt. 2007-óta zsűrizteti is munkáit. 2016-ban elnyerte a Népi Iparművész minősítő címet. Tevékenységének talán legfontosabb eredménye szűkebb környezetének nagy jelentőségű népművészeti tárgyegyüttesének, a kis-sárréti ostor hagyományos technikáinak kikísérletezése, újjáélesztése. Egy olyan hagyomány technikáját kísérletezte ki, melynek pontos meghatározásával adós a néprajztudományunk. Szőke Péter munkái mind technikai, mind használati, mind pedig esztétikai szempontból egy nagymúltú, ám feledésre ítélt örökségrész újjáélesztését jelentik. A karikás ostorokon túl egyéb pásztoreszközöket is készít. Remekbe szabott bicskatokok, pásztorbotok, pásztorkészségek kerülnek ki műhelyéből. Szőke Péternek köszönhető, hogy a karikás ostor 2021.06.22-én bekerült a Hungarikumok Gyűjteményébe.
Termék anyaga: Fa, csont, szaru, réz.
Eredete (helység/tájegység/régió): Hortobágy

A Hortobágy területén a múlt század elején még aktív pásztorélet folyt. Abban az időben szaru, csont és réz berakásával díszítették a pásztorok a karikás ostorok nyeleit és a pásztorbotokat melyeket a mindennapi életükből merített képek alapján díszítettek. A berakások rendszerint kunyhót, állatokat, virágot, gémeskutat, kutyát, gólyát stb… ábrázolnak. Ezeket különféle sormintával választják el egymástól. Általában felirat jelzi a készítő nevét, a készítés dátumát és a tulajdonos nevét. Ezzel a technikával készült el ez a pásztorbot is, mintegy emléket állítva a hortobágyi pásztorokművészetnek.

A zsűri indoklása: Szépen kidolgozott, nagyon igényes munka. Jól harmonizálta a bronz, a csont és a fa összedolgozását, színvilágát. Remek a kivitelezése, megfogva homogén a felülete. A pásztorvilág fontos jelképeit használta fel a díszítéshez. A pásztorbot funkcionálisan is remek!
X public.szechenyi.title