AA

Dunántúli karcolt sétabot

Fehér Vilmos Lajos
Pásztorműves, fafaragó
Fehér Vilmos Lajos 2018-ban kezdett komolyabban foglalkozni a pásztorművességgel. Elsődleges célja a korabeli magyar pásztorélet néprajzi értékeinek bemutatása, minőségi kivitelezésben. Ehhez természetes anyagokból készít, korabeli módszerekkel, dunántúli motívumkincsekkel díszített, a népi hagyományoknak megfelelő használati tárgyakat. Faragott sétabotokat, karcolt és spanyolozott fűszertartókat, tükrösöket, díszített kanász kürtöt és más használati tárgyakat. A tárgyak tartós anyagokból készülnek, ezek biztosítják magas használati értéküket. A fafaragás mellett, a XVIII-XIX- században kialakult, napjainkban már alig használt vagy szinte teljesen kihalt díszítési technikákat is igyekszik életben tartani.
Termék anyaga: Hajlított kőris ágbot, szaru, agancs
Eredete (helység/tájegység/régió): Dunántúl, Somogy-megye

Dunántúli karcolt sétabot, polgáriasodott kivitelben. A magyar népi hagyományoknak megfelelően, a bot kőrisfa, hajlított ágbotból készült. A nyersanyagból a bot formáj kézi szerszámokkal (kézifűrész, reszelő, faragókés, hajlító pad) került kialakításra. A bot hajlított végét szarvasagancs és szürkemarha tülök gyűrűk díszítik. A motívumok, minták, karcolt technikával készültek, a sötétebb részeket savazás, sárgítás emeli ki. Középen fent népi, de polgáriasodott magyar címer látható. Lefelé haladva, a további részeken a somogyi motívumkincsekre jellemzően, méhsejt rácsszerű elrendezésben, a népi életet megelevenítő jelenetek, ábrák láthatóak. A bot alja, szaru és agancs gyűrűkben végződik. A bot 93,5 cm hosszú, ami kb. 175-185cm magasságú emberek számára megfelelő méret, terhelhetősége maximum 120kg. A bot felületkezelése, politúrozással történik.

A zsűri indoklása: Funkcionálisan használható, visszafogott, ízléses alkotás. Szépen hajlítja az ívet a sétabot markolatánál. A végén lévő csontberakás is kiválóan harmonizál a fával. A térfelosztás, a motívumok elhelyezése kiváló.
X public.szechenyi.title