AA

Sárközi ihletésű alkalmi ékszerek

Orbánné Balogh Katalin
Népi ékszerkészítő
Orbánné Balogh Katalin a Hagyományok Háza Népi ékszerkészítő továbbképzési programján elsajátított ismereteit, a hagyományos népi ékszerek készítésén kívül, a mai kornak megfelelő ruházati kiegészítők és ékszerek készítéséhez alkalmazza.
Sárközi ihletésű alkalmi ékszerek
Sárközi ihletésű alkalmi ékszerek - 2
Sárközi ihletésű alkalmi ékszerek - 3
Sárközi ihletésű alkalmi ékszerek - 4
Termék anyaga: Üveggyöngy, dísz szalagok.
Eredete (helység/tájegység/régió): Tolna megye - Sárköz

A beadott pályaművek a sárközi gyöngygallérok mintakincseinek felhasználásával készültek. Az eredeti, többszínű megjelenéstől eltérően, a gyöngyfűzési technikát erősen hangsúlyozó egyszínű változatban. A mozgalmas felületet telt és áttetsző gyöngyök felhasználása hangsúlyozza. A nyakra rögzítést a régeny is használt anyagok teszik lehetővé: bársonyszalag, szaténszalag, taftszalag, hímzőfonal, madeira csipke. A minták az eredetitől eltérő léptékben, a szemek számát és a különféle minták együttes használatát megváltoztatva, a sorok számát csökkentve, de az eredeti formához való hasonlóságot megtartva igyekeznek harmonikus látványt elérni. Felhasznált minták: Váraljai szíves rojtos, csavart csipke, „duplacsavarítós” és keresztbe fűzött sárközi gyöngygallér.

A zsűri indoklása: Igényesen kidolgozott ékszerek. Gyönyörűen kombinálja a színeket, a vörös tónusokat. Nagyszerűen, harmonikus összeállításban váltogatja a fényes és tompa fényű elemeket. Jól adja vissza a Sárközi gyöngyözés jellegzetességét, emellett ma is hordható darabok alkot. Kiváló technika, jó az esés és a mintaelosztás.
X public.szechenyi.title