AA

A magyar szakképzés a világ legjobbjai közé tartozik – ünnepség a Parlamentben

2024. június 27.

A magyar szakképzés a világ legjobbjai közé tartozik, a magyar modell működik - hangsúlyozta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a SzakmaSztár Fesztivál emléklap átadó ünnepségen a Parlamentben.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntőjében felidézte, a kamara 2010-ben együttműködést kötött a kormánnyal, ebben az egyik célkitűzés a szakképzés megreformálása volt, amelyet sikeresen végrehajtottak, Európában a legjobbak között van a szakképzési rendszer.

Az MKIK elnöke elmondta, a kamara azt szorgalmazza, hogy mindenkinek legyen egy szakmája, amely lehetővé teszi a boldogulását.

Emlékeztetett arra, hogy a kamara 17 éve minden évben megrendezi a SzakmaSztár Fesztivált, amely országos szakmai versenyek döntője. A szakmai versenyt három éve az agrárkamarával együttműködve tarják meg.

Az ünnepségen az idei SzakmaSztár Fesztiválon rendezett mintegy 60 szakma országos verseny döntőjén díjazott első három helyezettjei és felkészítői vettek át emléklapot.

 

Kövér László az eseményen úgy fogalmazott, a mostani, vészterhesen forrongó világban a magyarság legfontosabb döntése, hogy boldog békeidőket akar élni. Békét, amelyben a munka alakítja az életünket és nem a háború, mivel alkotómunka csak béke idejében teljesedhet ki és hozhat gyarapodást - mondta.

Ennek alátámasztásaként az 1867 és 1914 közötti, boldog békeidőknek nevezett korszakot említette, amikor Budapest városmagja a historizáló építészeti műfaj világélvonalába került.

Az, hogy ki milyen pályát tud befutni, függ az ember készségeitől és képességeitől, a tehetségtől és a befektetett munkától, a jól felhasznált időtől és lehetőségektől, a segítség elfogadásától és a tanítás befogadásától, valamint az őt körülvevő közösségektől is - mondta Kövér László.

A díjazottakat méltatva kiemelte, hogy kemény munkával verekedték be magukat a legjobbak közé, indulásuk nagyszerű volt, "s ha a folytatásra tekintünk, mindenhol komoly lehetőségeket, nagy ígéreteket látunk".

Kövér László azt kívánta, hogy a fiatalok "fussák meg a szakmai pályájukat úgy, hogy teljes életet élhessenek, és gyarapítsák családjukat éppen úgy, mint közös hazánkat".


Hankó Balázs elmondta, Magyarországon az elmúlt mintegy tizenöt évben munkán és tudáson alapuló gazdaságot építettek fel, és ma már nem kérdés, hogy tudással, munkával van csak értelmes jövő. A fiatalok már úgy léphetnek be a gazdasági környezetbe, hogy szakmájukban a kontinens legjobbjai közé tartozhatnak, és tartoznak is, és utalt arra, hogy számos szakmában a magyar szakemberek már bajnokok.

Felidézte, hogy tavaly a szakmák európai bajnokságán a magyar szakképzés ezüstérmes lett, és közel van ahhoz, hogy elhozza az aranyat is.

Hankó Balázs köszöntőjében szólt arról is, hogy az átalakított képzési rendszerben szinte minden fiatal szerezhet szakmát, részszakmát. Nagyobb hangsúlyt helyeznek a gyakorlatra, minden második diák duális képzésben vesz részt. Megújult a tananyag, 700 már digitálisan is elérhető, és kézzel fogható gyakorlatot vezettek be - részletezte.

Mára az általános iskola elvégzése után tízből hat tanuló választja a szakképzést, amely egyszerre biztosít szakmát, utána érettségit, majd továbbtanulási lehetőséget a modern, megújult, és versenyképes autonóm magyar felsőoktatásban - fogalmazott.

Ismertette: 100 egyetemi és szakképzési együttműködés van, 74 százalékkal emelkedett a szakképzésből a felsőoktatásba jelentkezők száma.

A technikumban eltöltött utolsó év már kreditként is beszámítható az egyetemi tanulmányokba, és azok, akik a legjobban teljesítenek a szakképzés során, felvételt nyerhetnek valamelyik felsőoktatási intézménybe is. A szakképzés a mérnök, és informatikus képzés előszobája lett - jelentette ki Hankó Balázs.

Kiemelte, a szakképzésbe most belépők az új rendszer alapján már rendszeres ösztöndíjban, munkabérben, és még plusz akár 300 ezer forintos szakmakezdési támogatásban is részesülhetnek. Januártól pedig 24 ezer oktató 60 milliárd forintos bérfejlesztése is megvalósult, 2020-óta megduplázták a szakképzésben oktatók bérét.

Elindult a XXI. századi szakképzési program, amelynek eredményeként 31 szakképző 34 telephelyen újul meg, 110 ezer négyzetméter épül újjá. Bővítik a hátrányos helyzetű fiatalok szakmaszerzését támogató programokat, a jelenlegi 1900 főről az elkövetkező években elérve a 20 ezer főt - jelezte.

Mindezeknek célja, hogy a magyar fiatal szakemberek olyan készségekkel, és tudással rendelkezzenek, amelyek segítségével bármilyen pályán biztosan megállnak, bármilyen versenyt a győztesek magabiztosságával hoznak.

A magyar szaktudással olyan országot építenek, ahol jó élni, dolgozni, családot alapítani és gyermeket nevelni - fogalmazott Hankó Balázs.

Forrás: MKIK/MTI
Fotó: MKIK

Kapcsolódó tartalmak

Tudjon meg többet.
Hírek a külkereskedelem szempontjából fontosabb országok aktuális gazdasági helyzetéről, az országokat érintő legfontosabb intézkedésekről.
2024. november 29-én a tagozat elnöksége számot ad az elvégzett munkáról, és ismerteti terveit a jövő évre vonatkozóan.
X public.szechenyi.title