AA

Pásztorfaragás, asztali fűszerkínáló

Fehér Vilmos Lajos
Pásztorműves, fafaragó
Fehér Vilmos Lajos 2018-ban kezdett komolyabban foglalkozni a pásztorművességgel. Elsődleges célja a korabeli magyar pásztorélet néprajzi értékeinek bemutatása, minőségi kivitelezésben. Ehhez természetes anyagokból készít, korabeli módszerekkel, dunántúli motívumkincsekkel díszített, a népi hagyományoknak megfelelő használati tárgyakat. Faragott sétabotokat, karcolt és spanyolozott fűszertartókat, tükrösöket, díszített kanász kürtöt és más használati tárgyakat. A tárgyak tartós anyagokból készülnek, ezek biztosítják magas használati értéküket. A fafaragás mellett, a XVIII-XIX- században kialakult, napjainkban már alig használt vagy szinte teljesen kihalt díszítési technikákat is igyekszik életben tartani.
Termék anyaga: Szürke marha szaru, cseresznyefa
Eredete (helység/tájegység/régió):

A fűszerkínáló edényei, népi hagyomány szerint, szürke marha tülökből, cseresznyefa tartón, cseresznye aljjal és fedéllel készültek. A nyersanyagokból, a szaru edények és a fa elemek formálása, kéziszerszámokkal (kézifűrész, reszelő, faragókés) történt. A tégelyek felületén, karcolt, sárgított technikával készült, somogyi növénymotívumokkal díszített ábrák láthatók. A farészek felületkezelése, politúrozással történt. A politúrozott felületet, sötét páccal került átkenésre, amit lemosva a pác csak a kifaragott részek közötti résekben marad meg.

A zsűri indoklása: Szépen kidolgozott munka, jó térfelosztással. Egységesen használja a két mintát, mesterien alkalmazza a karcolozás technikát. Finomság van az alkotásban. A szaru kezelése, a belőle kialakított formák, arányok nagyszerűek. Az illesztések simák, eldolgozottak. A régebbi fűszertartókra emlékeztető igényes termékek.
X public.szechenyi.title