Ugrás a tartalomhoz

A legsikeresebb kamarai program

2022. február 17.

A legsikeresebb kamarai program

A digitalizációban való segítségnyújtással olyan tömegű vállalkozást sikerült elérni az elmúlt hat esztendőben, amelyet egyetlen más projektszintű kamarai tevékenységgel sem – mondja a jelenlegi formájában hamarosan záruló Modern Vállalkozások Programjának tevékenységét méltatva Dunai Péter, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára. A több tízezer vállalkozást tudással, forráshoz jutással és kapcsolatokkal támogató egyedülálló program modellértékkel bír a kamara számára is, a folytatását pedig remény övezi – úgy a vállalkozások, az informatikai beszállítók, mint a szakmai oldal szemében.

Több ízben meghosszabbították működését, keretét pedig növelték, hogy segíthesse a mikro-, kis- és középvállalkozások üzleti digitalizációját a kamarai berkekből induló Modern Vállalkozások Programja (MVP). A megyei tanácsadói hálózata révén az egész országot lefedő program több mint 23 ezer vállalkozással vette fel a kapcsolatot. Többségük nem csak a díjmentes auditon esett át, de cégre szabott digitális fejlesztési tervet is kapott, jelentős részük pedig az uniós forrásokból megvalósított beruházásához minősített informatikai beszállítókra is talált az MVP segítségével.

„A Program az infokommunikációs szemléletformálás céljával jött létre, a vállalkozások minősítésével és javaslatokkal való ellátásával járul hozzá a versenyképességük fejlesztéséhez. A digitalizáció ma már mást jelent, mint a Program indulásakor, és a pandémia is átrendezte a gazdálkodó szervezetek életét” – mondja a főtitkár az elmúlt évek változásairól. A járvány felerősítette a digitális eszközök iránti keresletet és használatát, kikényszerítette mindazoknál, akik ebben korábban nem gondolkodtak. A kkv szektorban is megjelentek a nagyvállalatokra jellemző, a személyes találkozásokat kiváltó megoldások. „De mindennek alapja, hogy ezek használatára ráirányítsuk a figyelmet, a program működése alatt mindvégig változatlan maradt” – foglalja össze Dunai Péter, aki hozzáteszi: „Népszerű téma a digitalizáció, ez is hozzájárult, hogy olyan tömegű vállalkozást sikerült elérni az MVP révén, amelyet más projektszintű kamarai tevékenységgel korábban még nem.”

Magán a kamarán is számonkérték, mit tesz az üzleti digitalizáció területén. És bár köztestületként elsősorban közösségi jellegű szolgáltatásokban segítik a vállalkozásokat, a résztvevő kkv-k széles körének a program révén közvetlen szolgáltatást tudott nyújtani a kamarai rendszer. A kezdeti üzleti átvilágítás önmagában nagy bizalmat feltételez a vállalkozások részéről, aminek felépítéséhez jó alapot szolgáltatott a kamarai háttér. A Program révén sikerül megtöbbszörözni a kapcsolatok számát, a vállalkozások számára ezáltal is érezhetővé vált a kamarai segítségnyújtás. Egyedi a tekintetben is, hogy a tanácsadás mellett a forrásszerzéshez is hatékony támogatást tud nyújtani az MVP, az általa kiállított Digitálisan Felkészült Vállalkozás minősítés pályázati elbírálási előnyt jelent. A Program modellértékűsége példaként szolgált nem csak a hasonló elven működő konstrukcióknak, de a kamarának is több jó gyakorlatot eredményezett, így a MKIK maga is profitált az együttműködésből.

Az eredeti elvárások többszörösen túlteljesítő Programot nem véletlenül több ízben is meghosszabbították és keretét is megemelték. Teendő pedig még bőven lenne: Ugyan minden, a Program által érintett 10. céggel a kapcsolatfelvétel megtörtént, de kétszázezernél is több azon vállalkozások száma, melyeknek hatékony, cégre szabott segítséget tud nyújtani az MVP. Ebbe a számba beleértendőek az egyéni és mikrovállalkozások, amelyek digitalizációs felszereltsége nem összehasonlítható egy kis- vagy középvállalkozáséval. Esetükben a digitális szemléletformálás és a nyújtott szolgáltatás is mást jelent, mint az üzleti szoftverek, vállalatirányítási rendszerek, digitális ügyfélkapcsolattartási platformok, IT biztonsági megoldások, vagy éppen a dolgozói edukáció témái, amely az MVP által nyújtott fejlesztési koncepciók többségét kiteszi.

Többek között emiatt is bízik Dunai Péter a Program folytatásában, amelyhez a források a most induló uniós programozási ciklusban is rendelkezésre állnak. Ezáltal a korábban konvergencia-okból kimaradt Pest megyei vállalkozásoknak is segítséget tudnának nyújtani. A megvalósíthatóságról még folynak a tárgyalások, azt azonban kiemeli: a kkv-k széles körének közvetlen szolgáltatást nyújtó rendszer folytatására pozitív szándék mutatkozik minden résztvevő részéről. A vállalkozások igénylik a digitalizációs segítségnyújtást, az ezres nagyságrendű beszállítói partneri kör szintén támogatná a piactér fenntartását. A kamara pedig maradéktalanul elkötelezett, hogy a Program és további szolgáltatásai révén színvonalas segítséget nyújtson az érintett vállalkozásoknak. Látszólag tehát a gazdaság valamennyi szereplőjének kedvező a Program, amelyből a legtöbbet közvetlenül a vállalkozások profitálnak.

Dunai Péter kamarai tisztségviselőként és hetedik éve a Program Irányító Bizottságának elnökeként maga is büszke a sikeres Programra. Külön kiemeli a tanácsadói hálózat, a konzorciumi partnerek (az Infotér Egyesület és az állami Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség) és a kamara szakembereinek ritkán látott csapategységét, ami szintén hozzájárult a sikeres működéshez. Mindennek eredményeként nemcsak a nemzetközi összehasonlításban mért lemaradást sikerült mérsékelni, de több tekintetben a fejlettebb uniós országokkal is sikerült versenyre kelni.

Kapcsolódó tartalmak

Tudjon meg többet.
Hírek a külkereskedelem szempontjából fontosabb országok aktuális gazdasági helyzetéről, az országokat érintő legfontosabb intézkedésekről.
A három és fél éves tevékenysége befejezésére készülő berlini szövetségi kormány még egyszer, a januári 0,3 százalékról 0,0 százalékra mérsékelte az erősen exportorientált német gazdaság teljesítményére vonatkozó idei növekedési előrejelzését.
Széchenyi 2020