Az MKIK új vezetésének kezdeményezésére módosult a kiberbiztonsági audit határideje
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) új vezetése eredményesen közreműködött abban, hogy a hazai vállalkozások számára teljesíthetőbb határidők vonatkozzanak a kötelező kiberbiztonsági auditokra. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságával (SZTFH) közösen benyújtott javaslat alapján a jogalkotó elfogadta a szükséges törvénymódosítást.
A 2025. évi XXXII. törvény értelmében az alábbi, vállalkozásbarát határidők léptek életbe:
- A 2025. január 1. előtt működésüket megkezdő szervezetek a kötelező kiberbiztonsági auditot 2026. június 30-ig kötelesek elvégeztetni.
- Ugyanezeknek a szervezeteknek 2025. augusztus 31-ig szerződést kell kötniük a kiválasztott, nyilvántartásba vett auditorral.
- Az újonnan alapított vállalkozások (2025. január 1. után) az első auditot a nyilvántartásba vételtől számított két éven belül kötelesek lebonyolítani.
A Kamara új elnöksége már hivatalba lépését követően kiemelt ügyként kezelte a vállalkozásokat terhelő új szabályozás gyakorlati megvalósíthatóságát. A mostani módosítás közvetlen eredménye annak az együttműködésnek, amelyet a Kamara az SZTFH-val folytatott annak érdekében, hogy az érintett cégek valós piaci környezetben, megfelelő felkészülési idővel tehessenek eleget kötelezettségeiknek.
A Kamara továbbra is elkötelezett a hazai vállalkozások versenyképességének növelése, valamint az adminisztratív terhek csökkentése mellett. A Kamara megújult vezetése a jövőben is aktív és határozott partner kíván lenni a döntéshozatali folyamatokban, szem előtt tartva a gazdasági szereplők valós igényeit. Az első lényegi eredmények közé tartozik, hogy az idén februárban, kamarai kezdeményezésre elindított Demján Sándor Program széles körű támogatást nyújt a vállalkozásoknak – a technológiai fejlesztésektől a tőkejuttatáson át a digitális kihívások kezeléséig. Nagy Elek elnöksége alatt megújuló kamarai vezetésének köszönhető az is, hogy a hazai kkv-k adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási ESG beszámolási kötelezettség 2027-re tolódik illetve, hogy a kisvállalati adó (kiva) értékhatárának növelését és a kötelező könyvvizsgálói előíráshoz kapcsolódó árbevétel-határnak az emelését, valamint a sokakat érintő és legnagyobb hatású intézkedés a legkisebb (egyéni)vállalkozók számára az általános forgalmi adó alanyi adómentes értékhatárának 18 millió forintra emelését.