Ugrás a tartalomhoz

Magyar–kínai gazdasági párbeszéd új lendületben: a CECC delegációja Budapesten

2025. április 14.

A China Economic Corporation Center (CECC) Ke Zhizhong elnök vezetésével hivatalos látogatást tett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) székházában. A kínai delegációt Nádasi Tamás, az MKIK Magyar-Kínai Tagozatának elnöke fogadta.

A CECC egy pekingi székhelyű, gazdaságfejlesztéssel és nemzetközi üzleti együttműködések előmozdításával foglalkozó szervezet, amely kiemelt figyelmet fordít a külföldi beruházási lehetőségek feltárására, a kínai vállalatok nemzetközi kapcsolatainak építésére, valamint a Kínába irányuló külföldi tőkebefektetések ösztönzésére. A CECC fontos szerepet tölt be a kínai gazdaság nemzetközi integrációjának támogatásában, különös tekintettel a közép- és kelet-európai térségre.

A látogatás célja a kétoldalú gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok elmélyítése, új együttműködési lehetőségek feltérképezése volt Magyarország és Kína között. A találkozón Nádasi Tamás elnök ünnepélyes köszöntőjében kiemelte: „A magyar-kínai kapcsolatoknak különleges története van. 1949-ben Magyarország az elsők között ismerte el a Kínai Népköztársaságot, s tavaly büszkén ünnepeltük a diplomáciai kapcsolatfelvétel 75. évfordulóját.”

A magyar fél hangsúlyozta, hogy a keleti nyitás politikája - amelyet a magyar kormány 2012-ben hirdetett meg - új lendületet adott a kínai-magyar együttműködésnek. Magyarország átfogó stratégiájának középpontjában az összekapcsolhatóság áll, és hazánk elkötelezett a kínai ipari és technológiai jelenlét erősítése mellett, különösen a csúcstechnológiai ágazatokban.

A megbeszélésen a felek áttekintették a jelenlegi gazdasági együttműködés főbb területeit, és megvitatták a jövőbeli közös projektek lehetőségeit, különös tekintettel a befektetésekre, technológiai transzferre, innovációra és a zöldgazdaság fejlesztésére.

Nádasi Tamás kiemelte, hogy a Kamara egyik legfontosabb célja a magyar vállalkozások nemzetközi kapcsolatainak erősítése, különösen a stratégiai jelentőségű keleti országokkal. E célból jött létre a Magyar-Kínai Tagozat is, amely aktív hidat képez a két ország üzleti közössége között.

A találkozó hozzájárult ahhoz, hogy a magyar-kínai kapcsolatok még szorosabbá váljanak a gazdaság és üzleti együttműködések, valamint a tudomány és a K+F+I területein is. A felek megerősítették szándékukat a hosszú távú, kölcsönösen előnyös együttműködés továbbfejlesztésére.

Kapcsolódó tartalmak

Tudjon meg többet.
Az MKIK szervezésében lezajlott a Termelékenységi Konferencia a Bálnában, ahol kormányzati, kamarai, nagyvállalati és a kkv-szektor szereplői osztották meg gondolataikat a magyar gazdaság jövőjéről és kihívásairól.
A 17. csomag egy szélesebb körű uniós intézkedéscsomag része, amely emellett Oroszország hibrid tevékenységeire, az oroszországi emberi jogi jogsértésekre, valamint tömegoszlató anyagoknak az orosz erők által Ukrajnában történő használatára is irányul.
Széchenyi 2020