Nagy lendület folytatódik tovább a munka. Az MKIK új vezetése elsőként Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt a kormány és az MKIK jövőbeli együttműködéséről.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) visszatér eredeti küldetéséhez: olyan, a gazdaság érdekeit képviselő köztestületként működik a jövőben, amely érti a magyar gazdaságot, valóban képviseli a magyar vállalkozásokat és folyamatosan azon dolgozik, hogy megerősödésüket és fejlődésüket segítse. A köztestület új vezetése már ennek szellemében tárgyalt a kormányfővel és a gazdaságirányításért felelős miniszterekkel.
Hivatalában fogadta Orbán Viktor miniszterelnök Varga Mihály pénzügyminiszter és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter társaságában az MKIK új vezetőségét, Nagy Elek MKIK elnököt, Pintér-Péntek Imrét, aki a Győr-Moson-Sopron Vármegyei kamara elnökeként az MKIK általános elnökhelyettese, és dr. Balog Ádámot, az MKIK pénzügyi területekért felelős alelnökét.
A gazdasági kamarák a magyar vállalkozói közösség legfontosabb képviseleti rendszerét alkotják, melyek önkormányzati működésükkel előmozdítják a gazdaság fejlődését és szerveződését, a piaci magatartás tisztességét, a gazdasági tevékenységet folytatók általános, együttes érdekeinek érvényesülését. A területi kamarai rendszer országos gazdasági kamaraként hozta létre az MKIK-t, mely támogatja és kiegészíti a területi kamarák tevékenységét.
Az MKIK új vezetése szándékai szerint a vállalkozók hatékonyabb és sikeresebb működése érdekében, velük folyamatosan konzultálva és a nemzetközi gyakorlatokat adaptálva végzi tevékenységét, melynek a kormányzattal való egyeztetés kiemelt része. A miniszterelnök megerősítette, hogy a kormányzat legfontosabb partnere a gazdaságban továbbra is a kamarai rendszer. A tárgyalás során egyetértettek a felek abban, hogy a kormány és a kamarai rendszer együttműködése elengedhetetlen, hiszen csak a kormányzattal közösen dolgozva lehet hatékony programokat kialakítani és a vállalkozói szektort érintő gazdasági kihívásokra megfelelő válaszokat adni.
Közösek a célok, a kormányzat várja a kamara javaslatait
Ahogy a kormányzati kommunikációban már megjelent: „közösek a célok, a kormányzat várja a kamara javaslatait”. Az MKIK elnöke a megbeszélésen kifejtette, hogy véleménye szerint rövid távon a vállalkozások piacra jutása és a nagyobb növekedésre képes vállalkozások tőkehelyzetének javítása a legfontosabb célok.
Hosszabb távon a tudásalapú gazdaság előmozdítása a cél, ezt az MKIK leginkább az osztrák WIFI mintája alapján tervezi megvalósítani, melyben jó partnerek lehetnek a modellváltó egyetemek.
A célok elérése érdekében felhasználandó eszközrendszerek összehangolása tekintetében is megállapodtak a felek. A kormányzat által már kiadott tájékoztatásnak megfelelően: „A kormányzat által meghirdetett 21 pontos gazdaságfejlesztési programhoz kapcsolódva, a vállalkozások érdekeit szem előtt tartva az MKIK egy 15 pontos akciótervet javasolt, melyet Orbán Viktor és Nagy Elek áttekintettek. A javaslatok között szerepel a vállalkozók adminisztratív terheinek csökkentése, a bérterhek mérséklése, a zöld és digitális átállást segítő fejlesztések támogatása, valamint a magyar cégek külföldi piacra jutásának elősegítése. Az akcióterv jól láthatóan nemcsak a vállalkozói környezetre, hanem a magyar GDP alakulására is pozitív hatást tud gyakorolni.”
Az MKIK vezetése kiemelten fontosnak tartja továbbá, hogy a magyar vállalkozások ne csak hazai, hanem nemzetközi szinten is versenyképesek legyenek. Ennek érdekében a kamara olyan közös programokra tesz javaslatot a kormánynak a jövőben, amelyek segítik a külpiacra lépésüket és hozzáférhetővé teszik számukra az innovatív technológiai újításokat.
A felek megegyeztek abban is, hogy kialakítják az intézményes együttműködés új rendszerét, ennek érdekében tematikus felelősök kerülnek kijelölésre mindkét oldalról. Az együttműködés tekintetében kiemelt fontosággal bíró MKIK hálózat és a KAVOSZ jelentőségét a kormányzat megerősítette.