AZ MKIK GYAKORLATI MI-MEGOLDÁSOKKAL SEGÍTI A VÁLLALKOZÁSOK HATÉKONYSÁGNÖVEKEDÉSÉT
Valódi, működő mesterséges intelligencia-alapú fejlesztések születtek egyetlen nap alatt nyolc hazai kkv valós üzleti problémáira a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által támogatott MI/AI Hackathon powered by AI Budapest elnevezésű rendezvényen a Corvinus Egyetem Gellért Campusán. Az esemény célja az volt, hogy bemutassa: a mesterséges intelligencia (MI) már nem a távoli jövő technológiája, hanem azonnal bevethető eszköz a magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) versenyképességének növelésére.
A hazai kkv-k digitális érettsége sajnos még mindig elmarad az uniós átlagtól – az MI-t a cégek mindössze 3,7%-a használja, szemben az uniós 8%-kal. A digitális felzárkózás elősegítése érdekében a Kamara célzott programokat indít a vállalkozások számára. Az egyik ilyen támogatott kezdeményezés az MI/AI Hackathon, amely során nyolc fejlesztőcsapat nyolc vállalkozással dolgozott azon, hogy az üzleti problémáikra valós, kézzelfogható és automatizált megoldásokat szállítson egy munkanap alatt. A nap végére létrejött prototípusok, eredmények bizonyítják, hogy a mesterséges intelligencia használatával már ma is jelentős versenyelőnyhöz juthatnak a hazai kkv-k.
Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke
Az MI/AI Hackathon mellett elindult a „Digitális Ébresztő” szemináriumsorozat Kerek István AI szakértő szakmai közreműködésével, melynek célja, hogy legalább 10 000 vállalkozást bevezessen a mesterséges intelligencia tudatos gyakorlati alkalmazásába, mellyel optimalizálhatják az üzleti folyamataikat, csökkenthetik az adminisztrációs terheiket, illetve akár 40 %-kos hatékonyságnövekedést is elérhetnek.
A Kamara célja továbbá, hogy valódi, tudásalapú gazdasági ökoszisztémát építsen ki, melynek érdekében együttműködik egyetemekkel, kutatóintézetekkel, és egy olyan képzési struktúrán dolgozik a területi kamarákkal karöltve, amely az osztrák WIFI-rendszerhez hasonlóan alkalmas lesz a tömeges tudásátadásra.
Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke
„A jövőt nem megjósolni kell, hanem megépíteni – az első MI/AI Hackathonon, egy lépéssel közelebb kerülünk hozzá” – zárta gondolatait az elnök.
A szerdán lezajlott esemény sikere azt mutatja, hogy a magyar MI-közösség és a vállalkozások együttműködése már most képes gyakorlati eredményeket hozni – a versenyképes gazdasági jövő érdekében pedig ez az út elkerülhetetlen.