Ugrás a tartalomhoz

Stratégiai együttműködési megállapodást köt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége

2025. április 16.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) 2025. április 16-án együttműködési megállapodást írt alá annak érdekében, hogy összehangolt módon járuljanak hozzá a hazai vállalatok versenyképességéhez, ezen keresztül pedig a magyar gazdaság erősítéséhez.

“A két szervezet más-más funkciót lát el a gazdaságpolitikai ökoszisztémában, de végső céljaik közösek: legyen erős, fenntarthatóan működő a magyar gazdaság, prosperáló vállalatokkal, és jól működő szakmai érdekérvényesítéssel” – magyarázta Nagy Elek, az MKIK elnöke. Az országos kamara kiemelt szerepet tölt be a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelésében, az innováció előmozdításában és a gazdasági érdekérvényesítésben.

Az MGYOSZ ezzel szemben kifejezetten a munkaadói oldal érdekképviseletét látja el, különös tekintettel a közepes és nagyvállalatokra, illetve számos szakmai ágazat egészére. Az MGYOSZ a nemzetközi színtéren is aktív: a BusinessEurope tagság révén európai uniós döntéshozatali folyamatokban is jelen van, tagjai között a legnagyobb ágazati munkaadói szervezeteken túl multinacionális cégek éppúgy megtalálhatók, mint meghatározó hazai nagy- és középvállalatok.

A most megkötött együttműködés célja, hogy a két szervezet közösen, egymás szakmai kompetenciáit elismerve és kiegészítve lépjen fel olyan területeken, ahol a gazdaság szereplőinek széles körét érintő kérdésekben van szükség szakmai egyeztetésre és állásfoglalásra. Az MKIK által ellátott közfeladatokhoz az MGYOSZ szakmai véleményével, háttértudásával és nemzetközi kapcsolatrendszerével járul hozzá, legyen szó akár a szakképzés átalakításáról, a vállalkozói környezet fejlesztéséről vagy a versenyképességet érintő stratégiai kérdésekről.

Magyar Kereskedelmi és Iparkamara

Az együttműködés elindításaként a felek két, a hazai gazdaság hosszú távú fejlődéséhez kiemelten fontos témában döntöttek közös munkacsoport létrehozásáról. Az egyik a vállalati hatékonyság javítását, ezen belül első lépésként annak folyamatos mérését célozza. A másik munkacsoport feladata olyan akciótervek kidolgozása lesz, amely a magyar cégek nemzetközi gazdasági kapcsolatokba való nagyobb integráltságát segítik elő. 

“A megállapodás aláírásával az MKIK és az MGYOSZ megerősíti: a magyar gazdaság teljesítménye azon is múlik, hogy a különböző szervezetek nem konkurensként, hanem partnerekként működnek együtt. Szükség van az intézményesített együttműködésre, a szakmai szinergiák kihasználására, ami nemcsak a vállalkozásokat, hanem a gazdaság egészét is szolgálja” – fejtette ki Lakatos Péter, az MGYOSZ elnöke. – "Ez különösen időszerű a jelenlegi globális gazdasági kihívások és versenyképessségi nyomás közepette, amelyek összehangolt fellépést igényelnek.”

Kapcsolódó tartalmak

Tudjon meg többet.
Az MKIK szervezésében lezajlott a Termelékenységi Konferencia a Bálnában, ahol kormányzati, kamarai, nagyvállalati és a kkv-szektor szereplői osztották meg gondolataikat a magyar gazdaság jövőjéről és kihívásairól.
A 17. csomag egy szélesebb körű uniós intézkedéscsomag része, amely emellett Oroszország hibrid tevékenységeire, az oroszországi emberi jogi jogsértésekre, valamint tömegoszlató anyagoknak az orosz erők által Ukrajnában történő használatára is irányul.
Széchenyi 2020