Ugrás a tartalomhoz

Kibertámdás szimuláció és biztonsági audit felkészítés cégeknek – NIS2 Hackathon a Kamarában

2025. július 03.

A kiberbiztonság ma már a cégek számára is a működés alapvető feltétele. Egy hekker támadás az okozott jelentős anyagi káron túl komoly bizalomvesztéssel is járhat. Az elmúlt években a kibertámadások volumene és eszköztára is radikálisan nőtt, több 10 Mrd-os kárt okozva itthon is.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, formabontó verseny keretében mutatta be, hogy milyen veszélynek vannak kitéve a cégek a digitális térben és hogyan védekezhetnek hatékonyan. Aktualitást ad a témának, hogy a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvénye és a NIS2 uniós szabályozás most már szigorú kötelezettségeket is előír a biztonságosabb működés érdekében.

Az erre történő felkészülés és az audit is jelentős teher az érintett vállalkozásoknak, de az MKIK a díjazással kapcsolatos könnyítéseket és a megfelelési határidő módosítását is el tudta érni az Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságával együttműködve. Emellett a felkészülést segítő tanácsadást és támogató programokat is szervez az SZTFH szakmai támogatásával. Tudtuk meg Csókay Ákostól az MKIK főtitkárától.

A győri rendezvényen egy kockázatmenedzsment keretrendszer (NIS2AI) segítségével mutatták be, hogyan lehet úgy növelni a kibertámadásokkal szembeni védelmet, hogy a NIS2 audit költségei és a ráfordított idő is csökkenjen. A résztvevő vállalkozások szimulált körülmények között versenyeztek egymással. A feladat az volt, hogy ki tudja gyorsabban észlelni és kezelni a támadásokat és megfelelni az audit követelményeinek is. A versenyen az SZTFH és az MKIK szakértői is csapatok rendelkezésére álltak.

A rendezvénynek otthont adó Győr-Moson Sopron Vármegyei Kamara főtitkára Tompa Krisztián elmondta, hogy már több éve szerveznek Hackathon versenyeket más témában, de most a kiberbiztonsággal kapcsolatban is segíteni szeretnének a vármegyei cégeknek.

Éles László, a rendezvényt lebonyolító Infoartnet Kft. ügyvezetője nap közben a versenyzők által megfogalmazott releváns kérdések és válaszok tolmácsolásával segítette a fókusz fenntartását. Felajánlásukkal értékes ajándékokért küzdhettek a résztvevők, akik csapatonként egy-egy szoftver előfizetéssel is gazdagodhattak.

Kott Ferenc az MKIK Digitalizációs Kollégiumának elnöke pedig további díjmentesen érkező szolgáltatásokra hívta fel a figyelmet. Hamarosan elérhető lesz egy kiber sérülékenység vizsgálati és riasztórendszer is a vállalkozások számára.

Kapcsolódó tartalmak

Tudjon meg többet.
Egyetlen munkanap ‒ 8 hazai kkv ‒ 8 fejlesztőcsapat ‒ valódi, működő, MI által vezérelt, automatizált alkalmazások konkrét üzleti problémákra. Ez volt a végeredménye a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatásával megvalósult MI/AI Hackathonnak.
Széchenyi 2020